۞ چرا سامانه خدمت :
سامانه خدمت ، راهکاری است برای تکریم مردم عزیز برای تسهیل در اخذ راهنمایی و مشاوره ، خدمات غیر حضوری و ارتباط در این ایام که به واسطه کرونا ضرورت دارد بیشتر از پیش با استفاده از فضای مجازی این مسائل گسترش یابد | اپلیکیشن خدمت ، راهکاری است برای تسهیل ارتباط با دکتر سبحانی نیا

موقعیت شما : صفحه اصلی » رویداد ها
  • شناسه : 5474
  • 26 فوریه 2017 - 16:57
  • منبع : صراط
در نشست نمایندگان ادوار مجلس چه گذشت؟
خانه ملت نوشت:

در نشست نمایندگان ادوار مجلس چه گذشت؟

نمایندگان ادوار مجلس ضمن تأکید بر استقلال کانون نمایندگان ادوار عدم به‌کارگیری این افراد و ایجاد محدودیت‌های تردد را از مهم‌ترین مشکلات دانستند که باید در آینده مرتفع شود.

 

آخرین نشست کانون نمایندگان ادوار در سال جاری امروز (یکشنبه ۸ اسفندماه) در ساختمان مشروطه مجلس برگزار شد، در این جلسه تعدادی از نمایندگان ادوار مجلس حضور یافتند و علاوه بر طرح مشکلات و محدودیت‌های نمایندگان ادوار به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تصمیمات اتخاذ شده پیرامون انتخابات ریاست جمهوری اشاره کردند.

استقلال مشی اصلی کانون نمایندگان ادوار

حسین سبحانی نیا رئیس کانون نمایندگان ادوار از راه‌اندازی دفتر نمایندگان ادوار در مجلس خبر داد و گفت: این دفتر در راستای احیا حقوق نمایندگان ادوار راه‌اندازی شده ضمن آنکه اعضای کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس نیز هم‌اکنون به این موضوع برای رسمیت قانونی بخشیدن به آن جلساتی را مقرر ساختند.

سبحانی نیا در ادامه انتخابات ریاست جمهوری را یادآور شد و تصریح کرد: جریان‌های سیاسی مختلف جلساتی را در مدت اخیر برگزار کردند؛ طبق اظهارات مطرح آقای روحانی تاکنون تنها نماینده طیف اصلاح‌طلب است هرچند گفته شده کاندیدایی را در سایه گزینه اصلی معرفی خواهند کرد، در مقابل نیز نیروهای مردمی انقلاب اسلامی در آخرین نشست خود ۳۱ نفر را برای شورای مرکزی و ۱۰ نفر را به‌عنوان کاندیدای ریاست جمهوری انتخاب کردند که در کنگره آینده خود رسماً اعلام خواهند کرد.

وی در ادامه مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای را یادآور شد و افزود: شرایط دولت و ارتش سوریه مناسب است اما فشارهایی به دلیل نشست ژنو و رفع مشکلات نیروهای داعشی همچنان برقرار است، پاکسازی غرب موصل نیز از دیگر اقداماتی است که در منطقه دنبال شده و با آزادسازی کامل فرودگاه این منطقه کمک بسیاری صورت خواهد گرفت.

سبحانی نیا از مداخلات ترکیه در سوریه و عراق خبر داد و گفت: در عراق به بهانه مبارزه با داعش ولی با هدف پشتیبانی از داعش اقداماتی صورت گرفته بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ نیز چرخش ترکیه به مسیر غرب در تقابل با دولت سوریه و همراهی با عربستان نیز دیده می‌شود در یمن نیز شرایط آرام برقرار شده هر چند پرتاب موشک اخیر بازتاب‌های گسترده‌ای در منطقه داشت. در بحرین نیز تشکیل دادگاه شیخ عیسی قاسم در نهم اسفندماه بازتابی را به همراه خواهد داشت.

رئیس کانون نمایندگان ادوار مجلس با تأکید بر اینکه استقلال مشی اصلی کانون نمایندگان ادوار است، یادآور شد: برخی از نمایندگانی که رد صلاحیت شدند نیز قرار است با شورای نگهبان صحبت‌هایی داشته باشند تا پس از اصلاحات صورت گرفته به عضویت این کانون درآیند.

کانون نمایندگان ادوار یکی از زیرمجموعه‌های خانه احزاب است

قدرت اله حشمتیان، عضو هیأت رئیسه کانون نمایندگان ادوار و رئیس خانه احزاب نیز در ادامه با بیان اینکه خانه احزاب مرکز تجمیع دیدگاه‌های مختلف گروه‌های سیاسی است گفت: فراکسیون مستقل و اعتدال، فراکسیون اصولگرا و فراکسیون اصلاح‌طلب در خانه احزاب تشکیل شده و جلسات شورای مرکزی در حضور مقاماتی چون رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر کشور، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان انرژی اتمی و سایر مسئولان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه کانون نمایندگان ادوار یکی از زیرمجموعه‌های خانه احزاب است، یادآور شد: همایش‌هایی چون آسیب‌های احزاب، انتخابات و اقتصاد مقاومتی از سوی خانه احزاب برگزار شده و همایش انتخابات و احزاب نیز در هفتم اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ برگزار خواهد شد، اما باید توجه کرد که در مدت اخیر و در اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین به نمایندگان ادوار و احزاب حامی فلسطین برای حضور در این مراسم توجهی نشد.

حفظ شأن نمایندگان، استفاده از تجربیات و دریافت اطلاعات اهداف تشکیل کانون نمایندگان ادوار

ناصری از دیگر اعضای هیأت رئیسه کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی سابقه تشکیل این کانون را یادآور شد و گفت: مشکلات تردد نمایندگان به مجلس بعد از اتمام دوره نمایندگی و حفظ شأن نمایندگان و دریافت اطلاعات و تجربیات این افراد سبب شد تا کانون نمایندگان ادوار تشکیل شود.

وی با تأکید بر اینکه این کانون مستقل عمل می‌کند، افزود: نمایندگان ادوار با گرایش‌های مختلف در کنار یکدیگر جمع شده و اظهارنظر می‌کنند. هر چند عمر این کانون به ۲۰ سال می‌رسد اما تنها دو تشکل جامعه نمایندگان ادوار و مجمع نمایندگان ادوار با گرایش‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب ایجاد شده است.

ناصری از تخصیص یک طبقه از ساختمان سلامت مجلس به کانون نمایندگان ادوار خبر داد و گفت: پیگیری‌هایی جهت صدور کارت تردد برای نمایندگان، استفاده از پاویون دولت، صدور کارت سلامت و اختصاص باشگاه خانه ملت در مرکز کشور و مرکز استان‌ها، اختصاص کارت طرح ترافیک دنبال می‌شود.

افزایش رضایت عامه مردم باید مقدم بر رضایت گروه خاص باشد

در ادامه محمد غرضی از دیگر نمایندگان ادوار مجلس با یادآوری مقاومت و ایستادگی ملت در یکصد سال گذشته گفت: هیچ ملتی در سطح جوان به‌اندازه ملت ایران برای استقلال و حاکمیت هزینه نکرده است، اما علی‌رغم هزینه‌های بسیار هنوز رضایت مردم جلب نشده است.

وی با بیان اینکه فاصله بسیاری بین ستاد کشوری و قاعده مردم وجود دارد، گفت: متأسفانه فاصله بسیاری بین مردم و دولت ایجاد شده که به‌موجب آن گرفتاری‌های اجتماعی رقم خورده است. درواقع انرژی سیاسی و اجتماعی در صدسال آینده نباید در سیلاب هدف قرار گیرد، زیرا ما بزرگ‌ترین قدرت سیاسی، ثروتمندترین کشور به لحاظ منابع و نیروی انسانی هستیم.

غرضی با تأکید بر افزایش رضایت عامه مردم گفت: در سال ۱۳۴۰ دولت امینی در جریان اصلاحات تمام اراضی، مراتع و جنگل‌ها را که حدود ۱۷۰ میلیون هکتار بود، در تصاحب دولت درآورد، اما بعدازاین باید در جریان اعمال روزمره به سمت کسب رضایت عامه به‌جای رضایت خاصه حرکت کنیم.

عدم به‌کارگیری نمایندگان ادوار به دلیل سؤال از وزیر در دوره نمایندگی

موسی‌الرضا ثروتی از دیگر نمایندگان ادوار مجلس با انتقاد از بی‌توجهی به نمایندگان ادوار گفت: می‌بایست از نمایندگان ادوار و تجربیات نمایندگی آنها به‌درستی استفاده شود، متأسفانه سؤال از وزیر و ایراد تذکرات در صحن علنی سبب شده تا نمایندگان پس از دوره نمایندگی مورد بی‌توجهی و بی‌مهری واقع شوند. ازاین‌رو کانون نمایندگان ادوار باید مشکلات را مرتفع و در راستای منافع مردم فعال شود.

ثروتی از پیگیری‌ها و اصلاحات قانونی اخیر خبر داد و گفت: نمایندگان و مقامات فعلی و ادوار از قانون عدم به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شده‌اند، بنابراین پس‌ازاین می‌توانند به کار گرفته شوند.

ضرورت استفاده از نمایندگان به‌عنوان بازوی مشورتی جامعه

حجت‌الاسلام جعفری نیز در این جلسه با یادآوری مشکلات نمایندگان ادوار گفت: ما نمایندگان تنها به دنبال تأمین امتیازات بیشتر نیستیم، بلکه انتظار داریم تا مسئولان اجرایی و مقامات دولتی از نمایندگان به‌عنوان مشاور استفاده کنند، هر چند از آقای روحانی تشکر می‌کنیم که دولت را با خزانه خالی تحویل گرفت و توانست با بهترین مدیریت کشور را اداره کند.

ایجاد تشکیلات مستقل نمایندگان ادوار در انتخابات ریاست جمهوری مؤثر است

خانم بیات نیز از دیگر نمایندگان ادوار مجلس یادآور شد: به لحاظ تخصص و حرفه، تمامی نمایندگان ادوار تقسیم‌بندی شده‌اند، بنابراین کمیسیون‌های تخصصی مجلس می‌توانند از این افراد به‌عنوان مشاور استفاده کنند، هر چند متأسفانه تاکنون به این موضوع توجهی نشده است.

وی با تأکید بر اینکه اصلاح مجلس می‌تواند منجر به اصلاح دولت شود، گفت: نمایندگان ادوار مستقل کشور باید تشکیلاتی را ایجاد کنند تا در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تأثیرگذار باشد.

 

منبع

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*