۞ چرا سامانه خدمت :
سامانه خدمت ، راهکاری است برای تکریم مردم عزیز برای تسهیل در اخذ راهنمایی و مشاوره ، خدمات غیر حضوری و ارتباط در این ایام که به واسطه کرونا ضرورت دارد بیشتر از پیش با استفاده از فضای مجازی این مسائل گسترش یابد | اپلیکیشن خدمت ، راهکاری است برای تسهیل ارتباط با دکتر سبحانی نیا

موقعیت شما : صفحه اصلی » مصاحبه ها
  • شناسه : 396
  • 07 فروردین 1398 - 15:34
  • منبع : رورزنامه کیهان
مصاحبه با روزنامه کیهان درباره مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه
سه شنبه 4/10/1372

مصاحبه با روزنامه کیهان درباره مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه

عدم وجود يك زيربناي اصلي توليدي باعث سيل عظيم مهاجرت روستائيان به شهر و اطراف آن شده كه اگر چاره انديشي نشود و وضع به همين منوال ادامه يابد در آيندة نه چندان دور شاهد روستاهاي زيادي خالي از سكنه خواهيم بود. بنابراين جهت تعديل اين مهم بايد جلو مهاجرت بي روية روستاييان را از طريق ايجاد تسهيلانت در روستاها و مراكز بخشها گرفت و عوامل تشويقي مهاجرت از شهر به روستا را فراهم نمود.

مصاحبه با روزنامه کیهان درباره مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه
سه شنبه ۴/۱۰/۱۳۷۲

بسمه تعالی
در پاسخ به سؤال کلی شما مقدمتاً باید عرض کنم با لطف خداوند، شهرستان نیشابور از کم مسئله ترین شهرهای استان خراسان است و یکی از دلائل عمده و اصلیش وحدت بسیار خوب بین مسئولین، روحانیت محترم ، نهادها و ارکانهای موجود شهرستان است. و مسائلی را کهع ذیلاً بعنوان مشکلات یا کمبودهای شهرستان مطظرح می کنم، بعضی از آنها مقطعی و مبتنی بر جنگ تحمیلی است که با یاری خداوند پس از پیروزی رزمندگان عزیزمان و صرف هزینه عظیم جنگ در کارهای عمرانی و سازندگی ، این مشکلات به سرعت قابل حل است و برخی دیگر از آنها ریشه ای است کمه با برنامه ریزی صحیح و سیاستگذاری درست قابل پیشگکیری است و تأخیر در آن مضر به جامعه انقلابی و اسلامیمان : (رسیدگی بوضع کشاورزی شهرستان)
اولین و مهمترین موردی را که باید اشاره و تأکید نمایم مسئله کشاورزی است برای اینکه یکی از پیچیده ترین فرایندهای اقتصادی جوامع امروزی در حال توسعه ایجاد و حفظ شتاب معقول سرمایه گذاری ئدر بخشهای تولیدی و به ویژه در تولیدات کشاورزی است.
از یک سو روند رشد جمعیت و روند افزایش مصارف سرانه مواد غذایی و همچنین گریز از نیازمندیها و وابستگی های موجود در زمینه این موارد بکشورهای سلطه گر و رهائی از اقتصاد تک پایه صدور مواد خام به صورتی اجتناب ناپذیر انها را به تشویق و گسترش دامنه سرمایه گذاریهای تولیدی در بخش کشاورزی وادار می سازد و از سوی دیگر محدودیتها و معضلات پیچیده عوامل توسعه اقتصادی پیش روی آنها است.
لذا تأکید بر امر کشاورزی مولد در سطح یک شهرستان می تواند در مجموعه کشور مؤثر باشد. بنابراین جهت بهبود و توسعه آن در شهرستان نیشابور باید:
۱. امکانات کافی در زمینه های کاری در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا با دلگرمی بیشتر به امر تولبید ادامه دهند.
۲. امکانات رفاهی مانند: مدرسه، آب آشامیدنی بهداشتی، حمام بهداشتی، برق، جاده، درمانگاه و فروشگاه تعاونی در خود روستا و تعمیرگاه ماشین آلات کشاورزی برای آنها حداقل در مرکز بخش بوجود آید.
۳. دولت با خریداری محصولات کشاورزی با قیمتهای عادلاننه سعی نماید از تضییع حقوق و دسترنج آنان جلوگیری به عمل آورده و زمینه تشویق انان را به امر کشاورزی با تضمین در مقابل نوسانات و حوادث بوجود آورد.
۴. یکی از مشکلات اساسی و مهم که امر کشاورزی را به طور عموم و نیشابور را خصوصاً تهدید می کند مسئله کم آبی و احیاناً خشکسالی است. لذا دولت همانطوری که جهت گیری سیاسیش می باشد باید از منابع آبی کشور به نحود احسن استفاده نماید و با ایجاد سد اعم از خاکی و غیر خاکی در مسیر رودخانه ها از هرز و هدر رفتن آبهای سطح الارضی جلوگیری به عمل آورده در این جا بد نیست اشاره نمایم که در شهرستان نیشابور زمینه احداث چند سد با آب بسیار خوب وجود دارد که به عنوان نمونه از سد روستای کار، سد مشکان، سد اندرآب، سد فاروب رومان، می توان نام برد و سالها است که وزارت نیرو روی آنها مطالعه می کند ، ولی متأسفانه تا کنون هیچ اقدام عملی انجام نداده است.
لذا من از مسئولین محترم وزارت نیرو تقاضا می کنم نسبت به این امر مهم اقدام جدی بفرمایند.
تأسیس دانشگاه یا حداقل چند دانشکده:
شهر نیشابور در طی چندین قرن دارالعلم خراسان بوده است و بسیاری از دجال و شخصیتها و علما و بزرگان و ائمه جمعه خراسان در حوزه علمیه و مدارس عالیه این دارالعلم کسب علوم و فضائل نموده اند. در خراسان چند شهر بوده است که هر کدام در دوره و زمانی بواسطه موقعیت سوق الجیشی یا استعداد و حاصلخیزی و یا کثرت جمعیت مرکزیت داشته است که هیچکدام از آنها از حیث عظمت و جمعیت و وجوه علماء و دانشمندان و عمارات عالیه و مدارس و مساجد با شهر نیشابور برابری نمی کرد است. بنابراین امروز هم که این شهرستان از هر نظر مستعد برای داشتن اینگونه مراکز علمی است جا دارد کهع مورد توجه مسئولین منربوطه قرار بگیرد و به جای متمرکز کردن همه امکانات و مراکز علمی در هران و مراکز استانها به شهرهایی که زمینه پذیرش و جذب این امکانات را دارند و تبعات شهرهای بزرگ را هم ندارند کشانده شود.
محرومیت شدید شهرستان از یک زیربنای صنعتی علیرغم امکانات نیروی انسانی و طبیعی آن:
نیشابور علیرغم دارا بودن اممکانات و رزمینه های مساعد و نیروی انسانی کارآمد از وجود مراکز صنعتی اشتغال زا محروم است و وجود یک چنین مراکزی می تواند قسمت عمده ای از این نیروهای پراکنده را جذب نماید و آنها را به جای اشتغال به کارهای کاذب و غیر مفید به کارهای تخصصی و مفید بگمارد و تأثیر زیادی در ایجاد اشتغال مولد و نهایتاً خودکفایی مملکت بگذارد.
مهاجرت از روستا به شهر:
عدم وجود یک زیربنای اصلی تولیدی باعث سیل عظیم مهاجرت روستائیان به شهر و اطراف آن شده که اگر چاره اندیشی نشود و وضع به همین منوال ادامه یابد در آینده نه چندان دور شاهد روستاهای زیادی خالی از سکنه خواهیم بود. بنابراین جهت تعدیل این مهم باید جلو مهاجرت بی رویه روستاییان را از طریق ایجاد تسهیلانت در روستاها و مراکز بخشها گرفت و عوامل تشویقی مهاجرت از شهر به روستا را فراهم نمود.
اعتیاد و پی آمدهای آن:
توسعه اعتا که یکی از ابزارهای مبارزه با جمهوری اسلامی ایران توسط دشمنان انقلاب اسلامی است در شهرستان نیشابور به دلیل بیکاری زمین مساعدی پیدا نموده است چنانچه با ایجاد اشتغال سازنده این عامل از میان برود، همراه با سایر تدابیر می تواند ریشه این توطئه را در این شهرستان بخشکاند . بنابراین ایجاد مراکز صنعتی و کارگاههای تولیدی می تواند با جذب نیروهای آماده به کار نقش مهمی در از بین بردمن زمینه اعتیاد داشته باشد.

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*