۞ چرا سامانه خدمت :
سامانه خدمت ، راهکاری است برای تکریم مردم عزیز برای تسهیل در اخذ راهنمایی و مشاوره ، خدمات غیر حضوری و ارتباط در این ایام که به واسطه کرونا ضرورت دارد بیشتر از پیش با استفاده از فضای مجازی این مسائل گسترش یابد | اپلیکیشن خدمت ، راهکاری است برای تسهیل ارتباط با دکتر سبحانی نیا

موقعیت شما : صفحه اصلی » نطق پیش از دستور
  • شناسه : 349
  • 07 فروردین 1398 - 2:34
  • منبع : رورزنامه رسمي
بیان پاره ای از ویژگیهای لازم جهت تصدی سنگر مجلس شورای اسلامی
20/12/1370 شماره 13767

بیان پاره ای از ویژگیهای لازم جهت تصدی سنگر مجلس شورای اسلامی

روزنامه رسمي ـ مذاكرات جلسه علني مجلس شوراي اسلامي ـ جلسه 470 20/12/1370 شماره 13767 عرض تبريك به مناسبت حلول ماه مبارك رمضان و چهارمين دوره قانونگذاري مجلس شوراي اسلامي و تاكيد بر ضرورت حضور يكپارچه مردم در صحنه انتخابات مجلس و جايگاه رفيسع آن در نظام اسلامي با تاكيد بر اصل تفكيك قوا بيان پاره اي از ويژگيهاي لازم جهت تصدي سنگر مجلس شوراي اسلامي تذكراتي چند به كانديداهاي نمايندگي تذكر به وزراي محترم نفت، فرهنگ و آموزش عالي، مسكن و شهرسازي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و رياست محترم سازمان تامين اجتماعي تقدير و تشكر از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي به مناسبت تسريع در اصلاح قانون نظام هماهنگ پرداخت. سخني با دانشگاهيان عزيز شاغل در دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي

حسین سبحانی نیا ـ بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول الله (ص): ایها الناس قد اقبل الیکم شهر الله بالبرکه و الرحمه و المغفره
رمضان ماه عنایت های مخصوص خداوند به بندگان و کماه اقبال به قرآن و تعالی روح و تقرب به خدا و ماه بیداری و تزکیه و خودسازی و تجدید قوای معنوی برای مقابله با شیطان درون و برون بر مؤمنین و پویندگان راه حق مبارک باد.
در آستانه برگزاری چهارمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که قثمره خون هزاران شهید گلگون کفن اینسرزمین مقدس و ایثارو فدداکاری قاطبه ملت ایران است قرار گرفته و مواجه با آزمون دیگری هستیم. آزمونی که بر اساس آن باید ثابت کنیم که از اصل انقلاب خویش جدا نیفتاده ایم و ۱۳ سال تلاش .و مبارزه پیگیر برای سازندگی نظام جمهوری اسلامی ما را به خستگی، انفعال و انزواطلبی نکشانده است. از این رو پیش از هر چیز اگر خواسته باشیم سخنی بگوئیم این است که می بایست حضور فعال و گسترده مردم در این انتخابات حفظ شود. نگاه مختصری به تأکیدات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) از جمله فراز ذیل از بیانات ایشان “انتخابات حقیقت عظیمی است که حضور مردم را در صحنه نشان می دهد” لذا انتخابات مجلس شورای اسلامی باید پر شورتر، آگاهانه تر و با شرکت وسیع و یکپارچه مردم برگزار شود و مبادا در محدوده نظام اسلامی افرادی با سخن و قلم خود به خواست دشمن عمل کنند و مردم را در موقع انتخابات در شک و تردید قرار دهند.
در رابطه با برخورد فعال با انتخابات به عنوان یک تکلیف شرعی نشان می دهد که چگونه لازمه تداوم انقلاب، حضور فعالانه امت در انتخابات است. بر این اساس به اسانی می توان نتیجه گرفت که هر اقدامی و عملی که به نحوی مردم را دلسرد، مأیوئس و یا بی تفاوت نسبت به شرکت در انتخابات نماید دقیقاً عملی ضد مصالح انقلاب و مخالف توصیه ها و رهنمودهای رهبری انقلاب خواهد بود. این اقدامات از تقدس و شریعت خواهی بگیرد و بر اساس آنها برای وصول به این اهداف استفاده از هر وسیله را مجاز بداند و چه به دنبال یأس و سردرگمی بوده و امکان هر کار مثبتی را در انتخابات منتفی قلمداد کند به یک نتیجه بیشتر منتهی نخواهد شد:
دور گردانیدن جامعه از اصل اسلامی و انقلابی خویش و مانع گذاردن بر سر راه تداوم انقلاب. این است که نخستین وظیفه هر فرد مؤمن به انقلاب و جمهوری اسلامی در هر مقام و سطح ومسوولیت که باشد جز این نیست که تمامی امکانات خویش را برای حضور هر چه فعال تر مردم در انتخابات به خدمت گیرد و در این راه در رفع هر مانعی با همه توان خویش باید بکوشد و بداند که هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ اثصالت انقلاب و ارزش های اسلامی نمی تواند در این زمان مطرح باشد. حضور گسترده مردم در پای صندوقهای رأی جهت گزینش و انتخاب افراد صالح از یک سو سبب ایستحکام بیش از پیش قوه قانونگذاری، این رکن اساسی کشور در آینده گردیده و از سوی دیگر مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و بلندگوهای استعمار خواهد بود که تصور می کنند با جو سازی قادرند نوعی گسیختگی بین امت و مسئوولین به وجدود بیاورند.
مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانونگذاری و تعیین کننده سیاست و شیوه اداره کشور و ناظر بر اجرای آن در کنار دو قوه قضاییه و مجریه، زیر نظر ولایت امر و رهبری جامعه اسلامی، ارکان اسلامی، ارکان سه گانه نظام را تشکیل می دهند. ضمن رعایت اصل تفکیک قوا در کشور نقش قوه قانونگذاری در دستگاه قضایی و اجرایی از نظر تعیین صفات و شرایط قضات، تدوین و تصویب قوانین قضایی، تعیین شیوه دادرسی و ترکیب دستگاه قضایی کشور و دادن رأی اعتماد به اعضای کابینه و وضع قوانین اجرایی و تصویب عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین امللی و تصویب بودجه سالانه کشور و نظارت بر مصارف آن و نظارت بر کفایت سیاسی رئیس جمهور و نظارت بر عملکرد دولت و حق اظهار نظر و تحقیق و تفحص در تمام امور کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نماینده ایس برای این جایگاه رفیع برگزیده می شود باید مسلمانی باشد با تقوا، در خط انقلاب و ملتزم و متعهد و مؤمن به ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی و دارای بینش و عقل سیاسی و آگاهی بر نیازهای مختلف کشور و مصالح و مفاسد آن و داشتن حداقل یکی از تخصص های مورد نیاز مجلس و شناخت سیاست روز جهانی وروش مقابله با استکبار و شهامت در اظهار نظر و مقابله با جریانهای انحرافی و به تعبیر مقام معظم رهبری کسی که فاسد است اعم از فساد مالی، اخلاقی، عقیدتی و سیاسی نباید وارد مجلس بشود و شورای محترم نگهبان که به فرموده رهبر انقلاب “مهمترین، رساترین و فعالترین و مؤثرتین مجموعه ای است که ما می توانیم به واسطه آن به کلیت سلامت نظام مطمئن باشیم” و وزارت کشور و هیأتهای نظارت و اجرایی توصیه های حضرت امام رضوان الله تعالی علیه را در نظر گرفته و در بررسی صلاحیت کاندیداها بدون ملاحظه هیچکس فقط و فقط خدا را در نظر بگیرند تا نتیجه تلاش جمعی، تشکیل مجلسی باشد در خط امام، تابع ولایت فقیه و در شأن انقلاب اسلامی.
در اینجا تذکراتی دارم به کاندیدهای دوره چهارم مجلس شورای اسلامی در سرتاسر کشور:
۱. حفظ تقوای الهی و پرهیز از تهمت و افتراء و غیبت و تخریب دیگر کاندیدها در طول زمان تبلیغات انتخاباتی.
۲. پرهیز از دادن وعهده ای بی اساسی و تو خالی و صرفاً جهت جلب آراء مردم.
۳. پرهیز از تبلیغات غربی و شیونه های ناپسند و دور از شأن نظام که قطعاً برای مردم ما تداعی کننده تبلیغات انتخاباتی دوران نظام شاهنشاهی است و دارای اثرات منفی.
۴. تبیین دیدگاهها و مواضع مورد قبول، توانایی های شخصی ، راه حل های مورد نظر جهت سرعت بخشیدن به حرکت انقلاب.
۵. احترام به نظرو رای مردم در صورت موفقیت و عدم آن و پرهیز از هرگونه تهدید و ارعاب.
۶. کاندیداتوری و عرضه خود به مردم در صورت وجود شرایط در نظام جمهوری اسلامی یک تکلیف است، سعی شود تکلیف و وظیفه را آل.وده به گناه نکنیم.
۷. من به تمام کاندیداها توصیه می کنم در صورتموفقیت در انتخابات خود را مرکب برای نمایندگی قرار ندهند، نه نمایندگی را مرکب برای نیل به اهداف خود.
در خاتمه چند تذکر به مسؤولین اجرایی کشور:
۱. به وزارت نفت نسبت به تأمین سوخت مورد نیاز نیشابور خصوصاً مناطق روستایی که وضعیت بسیار بدی را در زمستان داشتند تذکر میس دهم و بر اجرای هر چه سریعتر طرح گاز رسانی شهرستانی که عملیات آن از طرف مشهر به نیشابور شروع شده است در سال آتی تأکسید می کنم.
۲. به وزارت فرهنگ و آموزش عالی که علی رغم نظر مثبت و صریح ریاست محترم جمهوری نسبت به راه اندازی یک واحد دانشگاهی در شهرستان مستعد نیشابور تعلل می ورزد برای چندمین بار تذکر داده و درخواست رعایت عدل و انصاف را در توزیع امکانات به صورت مساوی برای همه شهرستانها دارم.
۳. به وزارتین مسکن و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تأمین اجتماعی نسبت به تسریع در آماده سازی و واگذاری زمین شهری به مردم و ساحخت بیمارستان ۹۶ تختخوابی تذکر می دهم.
۴. از مجلس محترم به خاطر تسریع در اصلاح قانون نظام هماهنگ پرداخت در جهت رعایت حال و مصلحت قشر عظیمی از کارمندان دولت دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم هستند تشکر می کنم.
۵. به وزارت فرهنگ و آموزش عالی در رابطه با برخورد ناشایست نیروی انتظامی در محیط دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تذکر می دهم.
یادآور می گردم در شرایط حساس کنونی هرگونه برخورد بی حساب و نسنجیده آن هم در محیط دانشگاه می تواند تبعات سنگین و بدی را برای انقلاب به بار آورد.
در اینجا سه سخن دارم:
یکی به داشنجویان عزیز، و آن اینکه شما در نظر داشته باشید که قشر فعال جامعه هستید، حرکات شمتا باعث سوء استفاده دشمنان نگردد. همیشه جایگاخه خود را در نظام اسلامی حفظ کنید.
و دیگری به اساتید محترم دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، که شما سعی کنید برای رسیدن به خواسته حق خودتان از وسیله درست استفاده کنید و به سر کلاسها برگردید و جناب آفقای هاشمی رفسنجانی قول داده اند شخصاً به مسأله رسیدگی کنند.
سخن دیگر به وزارت علوم و آموزش عالی، و آن اینکه تغییر مدیریت از دید شما از چه اهمیتی برخوردار است و ایا دانشگاه چه مشکلی داشت که با این تغییر مدیریت خواستید آن مشکل را حل بکنید؟ هنوز هم که دیر نشده نسبت به ترمیم اقدامات انجام شده اقدام بایسته و شتایسته را انجام دهید.
عرض آخر من، (رئیس ـ وقتتان تمام است) پیشاپیش سال جدید و چهرادهمین بهار ازادی را به محضر ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری و ملت خداجوی ایران بالاخص مردم شریف حوزه انتخابیه ام شهرستان نیشابور تبریک عرض می کنم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*