۞ چرا سامانه خدمت :
سامانه خدمت ، راهکاری است برای تکریم مردم عزیز برای تسهیل در اخذ راهنمایی و مشاوره ، خدمات غیر حضوری و ارتباط در این ایام که به واسطه کرونا ضرورت دارد بیشتر از پیش با استفاده از فضای مجازی این مسائل گسترش یابد | اپلیکیشن خدمت ، راهکاری است برای تسهیل ارتباط با دکتر سبحانی نیا

موقعیت شما : صفحه اصلی » نطق پیش از دستور
  • شناسه : 391
  • 07 فروردین 1398 - 15:24
  • منبع : رورزنامه رسمي
موافقت بادولت پیشنهادی جناب آقای هاشمی رفسنجانی
يكشنبه 24/5/1371 شماره 14123

موافقت بادولت پیشنهادی جناب آقای هاشمی رفسنجانی

روزنامه رسمي ـ مذاكرات جلسة علني شوراي اسلامي ـ جلسه 137 يكشنبه 24/5/1371 شماره 14123 موافقت بادولت پيشنهادي جناب آقاي هاشمي رفسنجاني

روزنامه رسمی ـ مذاکرات جلسه علنی شورای اسلامی ـ جلسه ۱۳۷
یکشنبه ۲۴/۵/۱۳۷۱ شماره ۱۴۱۲۳
موافقت بادولت پیشنهادی جناب آقای هاشمی رفسنجانی

حسین سبحانی نیا ـ بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم انی اعوذ بک الخطاء والزلل باقول والعمل اللهم انک تعلم انه ما کان منا مناقسه فی سلطان و لا طلباً لشیئی من خطام الدنیار بادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعلنی من لدنک سلطانا نصیراً.
با سلام خدمت ملت شریف ایران و عرض ادب به محضر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی (حضار صلوات فرستادند) و با آرزوی توفیق برای همه خدمتگزاران انقلاب به خصوص دولتی که در آینده نزدیک ان شاء الله از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد خواهد گرفت. عرایضم را در موافقت با کابینه پیشنهادی ریاست محترم جمهوری جناب اقای هاشمی رفسنجانی با ذکر مقدمه ای کوتاه شروع می کنم.
تذکر این نکته را در آغاز لازم می دانم که اینجانب با وزرای پیشنهادی جناب اقای هاشمی موافقم و چون فرصت بحث درباره تک تک آنها را ندارم بناچار با اشاره ای کلی و گذرا به برنامه اعلام شده چند تن از آنان و به اعتیار عضویتم در کمیسیون سیاست خارجه در موافقت با جناب اقای دکتر ولایتی و اهداف و برنامه های آن وزراتخانه خواهم پرداخت. ابتدا توجه همکاران گرامی را به اصل شصت و هفتم قانون اساسی و متمن سوگند نامه ای کمه در این مکان مقدس همه ما یاد کرده ایم جلب می کنم و فرازی از آن را متذکر می شوم:
” من در برابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد می کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. ودیعه ای را که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم و در انجام وظائ وکالت، امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم.”
نمایندگان محترم عنایت دارند که انقلاب اسلامی ودیعه ای است الهی که ما وظیفه داریم از آنحراست و صیانت کنیم و باید هرگونه حرکت و عملی که موجب تضعیف نظام و انشقاق وحدت اسلامی باشد قاطعانه برخورد کنیم. ما قسم خورده ایم که پاسدار حریم اسلام و ولایت فقیه و دستاوردهای انقلابباشیم و اینچنین خواهد بود. ان شاء الله
تحقق اهداف کلی انقلاب و سامان بخشیدن به مشکلات مبتلا به جامعه اسلامی مان علاوه بر نظام متناسب اجرایی کارآمد و قوی و برنامه کلان زمانبندی شده، به مدیریانی احتیاج دارد که برای انقلاب اسلامی از هرگونه فداکاری و ایثار و گذشت مضایقه نداشته باشند و با تمام وجود انقلاب اسلامی را درک و لمس کرده و باشند و با التزام کامل به اسلام ناب، کاردانتی و آگاهی و لیاقت خودشان را در چرخش چهارده واندی ساله عمر انقلاب اسلامی به اثبات رسانیده باشند. در شرایط حال که ما می خواهیم به وزرای پیشنهادی ریاست محترم جمهوری اسلامی رأی اعتماد بدهیم .و صحبت و اظهار نظر کنیم بایستی قضاوت خویش را بر مبنای ارزشهای مطرح شده از جانب حضرت امام رضوان الله تعالی علیه وئ رهبر معظم انقلاب اسلامی و برنامه های ارائه شده از ناحیه آنان استوار کنیم. در این مقطع حساس کشور و دوران بازسازی و سازندگی، سپردن امور مملکت و اجرای قوانین جاریه باید به دست مسئوولینی باشد که بتوانند با تدبر و تعمق مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، و نظامی کشور را در چهارچوب اهداف و استراتژی های مشخص جمهوری اسلامی حل و فصل نمایند و با تلاش بی وقفهخویش بر سرعت امنقلاب تا رسیدن به اهدافش بیزایند.
من در اینجا به وزرای محترم کابینه جناب آقای هاشمی عرض می کنم که جمهوری اسلامی به لحاظ داشتن اهرمهای قوی مکتب، مردم و رهبری و ماهیت ضد استکباری همواره مورد عناد قدرتهای بزرگ استکباری دنیا بوده و هنوز هم هست و اقشاری که در تمام فراز و نشیبهااز جمهوری اسلامی دفاع کرده اند بیشتر اقشار متوسط جامعه و مستضعف بوده اند و با نگاهی گذرا در برنامه اعلام شده از ناحیه وزرای محترم، برنامه ویژه و ضربتی در رابطه با رفع استضعاف از مناطق محروم و کاهش فشارهای اقتصادی از دوش طبقات کم درآمد و اجرای سریع سیاست عدالت اجتماعی و تأمین رفاه عمومی را که کم رنگ و حتی کم تر مشاهده کرده ام، و لذا توجه عزیزان را به فرمایش امیرالمؤمنین علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر جلب می کنم: ” الله الله فی الطبقه السفلی من الذین لا حیله لهم من المساکین و المحتاجین و اهل البؤسی والزمنی فعند فی هذه الطبقه قانعاًو معتراً.” پس خدا را خدا را در طبقه مستضعف از مردم، آنان که راه چاره ندانند و از درویشان و نیازمندان و بینوایان .و از بیماری بر جای ماندگانند. که در این طبقه مستمندی است خواهنده و مستحق عطائی است به روی خود نیاورنده.
لذا از رئیس جمهور محترم وکابینه پیشنهادی که ان شاء الله ظرف امروز و فردا از مجلس محترم رأی اعتماد خواهند گرفت انتظار دارم که پروژه های صنعتی و اشتغال زا را بیشتر از گذشته به سمت مناطق محروم و مستضعف نشین کشور سوق دند تا از تکاثر ثروت و صنعت جلوگیری شود و نقاط محروم همگام با سیاستهای محروم زدایی آباد شوند و از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهرهای آباد جلوگیری شود و با اتخاذ سیاستهای کوتاه مدت و میان مدت نسبت به اقشار کم درآمد و مستضعف هم چتره عاجلی بیندیشند. ویژگیهایی که در رابطه با بررسی صلاحیت وزراء باید مورد توجه قرار گیرد و ملاک ارزشیابی همکاران محترم باشد به اعتقاد من عبارتند از:
۱. تعهد و تعبد
۲. قدرت، کاردانی و تخصص
۳. توان اجرایی و مدیریت.
۴. برخورداری از حسن سابقه و داشتن روحیه انقلابی.
۵. پرهیز از تجمل پرستی و ثروئت اندوزی و گرایش به دنیا.
۶. جهت گیری مثبت و حرکت در خط امام و مقام معظم رهبری و روحانیت اصیل.
به دلیل وجود زیادی از ملاکهای مذکور در هر یک ارز اعضای کابینه پبیشنهادی با آن موافقم و با نگاهی اجمالی به ویژگیهای هر یک از وزراء و مسئوولیتهای محوله تا کنون و توان اجرائی آنها و اهداف و برنامه های اعلام شده در رابطه با مسئولیت آینده، مطالبم را به پایان می رسانم.
۱. جناب اقای دکترولایتی: ایشان به عنوان یکی از شخصیتهای ارزشمند علمی و سیاسی با کوله برای ازتجربه مفید در صحنه سیاسی جهان امروز مطرح هستند و و تعهد و التزام خود را به اصول ارزشی انقلاب با گذر از کورانهای سخت آزمایش داخلی و خارجی نظام به اثبات رسانده اند و بر همین اساس دستگاه سیاست خارجی و شخص ایشان پیوسته مورد عنایت و حمایت امام رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری بوده و هست و بیان این جملات که “من در حال حاضر در کشور برای وزارت امور خارجه هیچکس را به لحاظ هوش، قدرت آگاهی و تدین بهتر از شما نمی شناسم” تأییدی روشن بر این مدعاست. در این قسمت ضمن بیان اهداف و برنامه های وزارت امور خارجه به اهم دستاوردهای بین المللی آن خواهم پرداخت.
الف ـ اهداف.
۱. تمامیت امنیت کشور در برابر تهدیدات خارجی.
۲. صیانت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشور از طریق حسن روابط با همسایگان.
۳. فراخم آوردن موجبات و تمهیدات برای تحقق برنامه دوم توسعه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران.
۴. اشاعه فرهنگ انقلاب اسلامی.
۵. دفاع از حقوق شهروندان جمهوری اسلامی در هر کجل که هستند.
۶. دفاع از مسلمانان جهان با توجه به اولویت حفظ نظام.
۷. هدایت افکار عمومی جهان برای شناخت هر چه بیشتر حقایق و ارزشهای انقلاب اسلامی.
ب ـ برنامه ها.
۱. گسترش همه جانبه روابط با همسایگان و تشکیلب و تقویت سازمان های منطقه ای.
۲. حفظ و توسعه روابط با دولتهایی که قصد سلطه جوئی و دخالت در امور داخلی کشور ما را ندارند.
۳. همکاری و هماهنگی با کشورهای اسلامی و غیر منتعهد جهت ایجاد یک تجمع جدید در سیاست جهانی.
۴. حضور فعال در سازمانهای بین المللی و ایجاد ارتباط ما بین سازمانهای تخصصی بین المللی و نهادهای ذیربط در کشور.
۵. معرفی اسلام ناب و اصیل به جهانیان با بهر گیری از برنامه های فرهنگی و تبلیغی.
۶. دفاع ارز حقوق مسلمانان با رعایت اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر.
ج ـ عملکرد.
۱. متانت وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور در برخورد بتا تحولات و بحرانهای منطقه ای و بین المللی.
در این راستا حضور فعال و برخوردهای کارساز سیاست خارجی پیرامون بحران افغانستان، مسائل خاورمیانه و فلسطین، جنگ دوم خلیج فارس در پی حمله عراق به کویت و تحولات گسترده جمهوری های مستقل اتحاد شوروی و سابق قابل ذکر است و این برخوردهای اصولی و واقع بینانه تصویری روشن و سازنده از سیاستهای کشور مت را در صحنه بین المللی ترسیم می نماید.
۲. باید شهادت داد که وزارت امور خارجه در حدود امکانات خود نسبت به هدایت افکار عمومی جهان برای شناخت ارزشهای جمهوری اسلامی و دفاع از مسلمانان جهان و همچنین دفاع از حقوق شهر.وندان جمهوری اسلامی موفق بوده است که البته باید در برنامه پنجساله دوم گامهای بلندتری بردارد.
۳. هماهنگونه که در امور پزشکی پیشگیری بهتر و قبل از درمان است، در امور کشور داری نیز تأمین امنیت کشور در برابر تهدیدات خارجی و صیانت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشور از طریق حسن روابط با همسایگان اولویت اول را دارا می باشد. در این رابطه باید گفت در دوازده سال گذشته علی رغم تحریکات مستمر استکبار جهانی ودر مخدوش نمودن روابط منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، دولت و دستگاه اجرائی یسیاست خارجی در تنظیم رابطه ای دوستانه و اصولی با کلیههمسایگان موفق بوده است.
۴. تقویت و توسعه سازمان همکاری اقتصادی “اکو” پی ریزی چهارچوبی منطقی است برای توسعه مناسبات با شورای همکاری خلیج فارس و تشکیل سازمان همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر از جمله اقداماتی است که علاوه بر ایجاد منافع در منطقه، از بروز برخی شیطنت ها نیز جلوگیری می نماید.
۵. باید گفت که روابط غرب با کشور ما به ویژه در دوران قاجار و پهلوی به تعبیر حضرت امام رضوان الله تعالی علیه همواره رابطه گرگ و میش و ارباب و رعیت بوده است. به برکت انقلاب اسلامی آن مناسبات طالمانهبه هم ریخته و سیاست خارجی ما امروز بر اساس سه اصل ارزشمند: عزت، حکمت و مصلحت پایه ریزی شده و وزارت امور خارجه با این نگرش و از موضعی برابر برای حفظ و توسعه روابط با دولبتهایی که قصد سلطه جوئی و دخالت در امور داخلی ما را ندارند وارد برنامه ریزی شده است.
با توجه به این مطالب رأی من به جناب آقای دکتر ولایتی مثبت خواهد بود و امیدوارم مجلس محترم با رأی قوی برای ایشان پشتوانه ای قوی تر در صحنه بین المللی در جهت پیشبرد اهداف اصولی و ارزشی نظام اسلامی باشد.
۲ ـ جناب آقای بشارتی:
قبل از هر چیز جا دارد از ریاست محترم جمهوری به خاطر معرفی جناب آقای بشارتی با سابقه درخشان قبل و بعد از انقلاب برای تصدی وزارت کشور تشکر نمایم و پیشاپیش برای ایشان در سامان دادن وضعیت وزارت کشور اعم از مسائل سیاسی ، اجتماعی، امور شهرداری ها و سازمان ثبت احوال کشور و تأمین امنیت داخلی آرزوی توفیق نمایم و با توجه به شناخت کاملم از ایشان و وجود تعهد و تقوا و آگاهی های سیاسی و اجتماعی و توان اجرائی بالایی که در جناب ایشان سراغ دارم رأی موافق خواهم داد.
۳ ـ جناب آقای دکتر لاریجانی و اهداف و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
آقای دکتر لاریجانی با سوابق اجرائی درخشان در مدیریت عامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت کار، وزارت پست و تلگراف و تلفن ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد مشترک، دانشگاه امام حسین(ع) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شایستگی و لیاقت خود را برای تصدی این مسئولیت نسشان داده و با توجه به اهداف و برنامه های ارائه شده از جانب ایشان:
الف ـ اهداف.
۱. رشد فضایل اخلاقی بر اساس وایمان و تقوا.
۲. استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب.
۳. اعتلای آگاهی های عمومی در زمینه های مختلف و شکوفائی استعدادها و روحیه تحقیق و تتبع و ابتکار در جامعه.
۴. رواج فرهنگ و هنر اسلامی.
۵. آگاهی جهانیان نسبت به مبانی و مظاهر و اهداف انقلاب اسلامی.
۶. گسترش مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مختلف به خصوص مسلمانان و مستضعفان جهان.
۷. فراهم آمدن زمینه وحدت میان مسلمین.
ب ـ برنامه.
۱. تعمیق فرهنگی.
۲. توسعه فرهنگی.
۳. مردمی کردن فعالیتهای فرهنگی با توجه به این اهداف و برنامه هایی که ایشان دروزارت ارشاد اسلامی دارند و عملکرد گذشته ایشان در وزارت ارشاد، رأی من به ایشان نیز موافق خواهد بود.
۴ ـ جناب آقای دکتر نجفی و برنامه و عملکرد ایشان.
درباره جناب اقای دکتر نجفی ذکر این نکته لازم است کهتا کنون چهار بار مجلس شورای اسلامی در دولت شهید باهنر و در دولت آیت الله مهدوی کنی و در دولت آقای مهندس میر حسین موسوی و در دولت جناب آقای هاشمی رفسنجانی به ایشان رأی اعتماد داده است و این خود نشانه تعهد، مقبولیت و توان اجرائی بالای ایشان است. با توجه به توانمندی و ویژگیهای شخص ایشان و به دلیل عملکرد مثبت گذشته و برنامه امید بخش آینده ایشان ، رأی من به جناب آقای دکتر نجفی نیز مثبت خواهد بود. من فقط در رابطه با توجه به مسائل پرورشی در آموزش و پرورش چند نکته را اشاره می کنم:
۱. اهتمام درباره مسائل پرورشی یکی از خصیصه های بارز دوران وزارت ایشان است.
۲. حساسیت نسبت به ابعاد مختلف تهاجم فرهنگی.
۳. اقامه نماز درمدارس.
۴. راه اندازی یک جریان وسیع امر به معروف و نهی از منکر در مدارس.
۵. برگرداندن مراقبین بهداشت مدارس به وزارت آموزش و پرورش.
۶. گماردن مشاور در مدارس.
۷. ایجاد کلینیک های مشاوره و درمان.
برگزاری المپیادهای ورزشی که ده ها جهت هزار دانشآموز را به صحنه رقابتهای ورزشی می کشاند و موارد متعدد دیگر نشان دهنده جهت گیری های مثبت ذهنی ایشان نسبت به مسائل پرورشی آموزش و پرورش است.
و همچنین در رابطه با شأن و حیثیت فرهنگیان و اعاده این شأن و حیثیت در دوران وزارت ایشان به فرهنگیان و همچنین بر خورد علمی با مسائل آموزشی از ویژگیهای کاری ایشان در دوران وزارت بوده و با توجه به این مطالب رأی من به ایشان نیز ان شاء الله مثبت خواهد بود.
۵ ـ ویژگیهای وزیر کشاورزی و اقدامات انجام یافته در بخش کشاورزی: جناب اقای دکتر عیسی کلانتری را به طور کلی می توان وزیری موفق در بینن همکاران خود نام برد.

از جمله ویژگیهای ایشان:
برخورد صمیمی با ارباب رجوع و همکاران، صصداقت در گفتار، پرهیز از تجملات و تشریفات ، ایجاد هماهنگی در زیر بخش ها برای اجرای وظایف که نتیجه آن توفیق در انجام برنامه اول در حدی بیش از پیش بینی برنامه بوده است به نحوی که تولید گندم پیش بینی شده برای چهار ساله اول برنامه اول سی و چهار میلیون و دویست و پنجاه و یکهزار تن بوده که به میزان سی و هفت میلیون و نهصد و پنجاه و پنج هزار تن یعنی ده درصد بیشتر از برنامه تحقق یافته.
تولید برنج پیش بینی شده برای چهار ساله اول برنامه اول هفت میلیون و ششصد و نود دو هزار تن بوده که به میزان هشت میلیون و پانصد و پنجاه و دو هزار تن یعنی دوازده درصد بیش از هدف برنامه تحقق یافته.
تولید چغندر قند با وجود مشکلات فراوانی که از لحاظ قیمت و کمبود طظرفیت کارخانجات قند داریم، از چهار میلیون و چهارصد و چهل و شش هزار تن تولید سالانه پایه سال زراعی ۶۹ ـ ۶۸ به شش میلیون و پنجهزار تن در سال ۷۱ رسیده. یعنی سی و پنج درصد رشد محصول که باز هم قابل افزایش است.
تولید حبوبات پیش بینی شده برای چهار ساله اول برنامه اول، یک میلیون و ششصد و هفتاد و پنج هزار تمن بوده که به میزان دو میلیون و پنجاه و سه هزار تن یعنی بیست و دو درصد بیشتر از هدف برنامه تحقق یافته.
بقیه محصولات هم از لحاظ تولید ضعیت خوبی را داشته اند و به طور قطع اگر در سالهای آینده مشکلات مربوط به صنایع نگهداری و صنایع تبدیلی و بازاریابی های خارجی و اصلاحات لازم در الگوهای مصرف داخلی مرتفع شود، راههای عملی افزایش تولید داخلی تا حد زیادی هموار خواهد شد. با توجه به برنامه، عملکرد و ویژگیهای مثبت جناب آقای دکتر کلانتری به ایشان رأی سفید خواهم داد.
۶ ـ جناب حجت الاسلام و المسلمین فلاحیان به دلیل برنامه ریزی دقیق برای وزارت اطلاعات و اعتدال در پیسبرد کار و ورود ضربات اساسی به پیکر ضد انقلاب و مزدوران بیگانه، به ایشان نیز رأی مثبت خواهم داد.
۷ ـ جناب حجت الاسلام و المسلمین شوشتری با شناختی که از شخصیت علمی و و اجرائی و توان بالای ایشان دارم، به ایشان نیز رأی موافق خواهم داد.
۸ جناب آقای مهندس غرضی به عنوان یکی از وزرای قوی و کارآمد و دارای کفایت لازم و توان اجرائی بالا به ایشان رأی موافق خواهم داد.
۹ به جناب آقای دکتر هاشمی گلپایگانی به عنوان یکی از چهره های شنالخته شده علمی و فرهنگی و مقبول دانشگاهیان رأی خواهم داد.
۱۰ به جناب آقای مهندس شافعی که یکی از معتقدین نظام امامت و ولایت است و درصدد است که با بهره گیری از تعالیم عالیه اسلام و افکار بلند شهید مظلوم دکتر بهشتی رضوان الله تعالی علیه اقدام نماید، رأی موافق خواهم داد و حمایت از ایشان را حمایت از اصول چهل و سوم و چهل و چهارم قانون اساسی می دانم.
همچنین به وزرای محترم دیگر که فرصت برای بحث مبسوط را ندارم جناب آقای دکتر مرندی، جناب اقای دکتر نوربخش، جناب اقای مهندس نعمت زاده، جناب اقای آل اسحاق، جناب آقای مهندس آخوندی، جناب اقای فروزنده، جناب آقای مهندس محلوجی، جناب اقای نژاد حسینیان ، جناب اقای کمالی، جناب اقای آقا زاده، جناب اقای فروزش، جناب اقای ترکان و جناب اقای زنگنه نیز ان شاء الله رأی موافق خواهم داد و برای دولت در آینده آرزوی توفیق در جهت حل مشکلات و معضلات جامعه اسلامی را خواهم داشت. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*