۞ چرا سامانه خدمت :
سامانه خدمت ، راهکاری است برای تکریم مردم عزیز برای تسهیل در اخذ راهنمایی و مشاوره ، خدمات غیر حضوری و ارتباط در این ایام که به واسطه کرونا ضرورت دارد بیشتر از پیش با استفاده از فضای مجازی این مسائل گسترش یابد | اپلیکیشن خدمت ، راهکاری است برای تسهیل ارتباط با دکتر سبحانی نیا

موقعیت شما : صفحه اصلی » نطق پیش از دستور
  • شناسه : 337
  • 07 فروردین 1398 - 2:28
تقاضای برخورد صادقانه مسئولین با مردم
يكشنبه 8/8/1367 شماره 12744

تقاضای برخورد صادقانه مسئولین با مردم

روزنامه رسمي ـ مذاكرات جلسة علني مجلس شوراي اسلامي ـ جلسه 45 يكشنبه 8/8/1367 شماره 12744 عرض تبريك به مناسبت ولادت پيامبر بزرگوار اسلام و فرزند گراميش امام جعفر صادق عليه السلام و هفته مبارك وحدت مروري بر خطوط كلي بازسازي كشور در فرمايشات حضرت امام (ره) تقاضاي برخورد صادقانه مسئولين با مردم تاكيد بر اجراي هر چه سريعتر پروژه گازرساني نيشابور تذكر به وزراي محترم فرهنگ و آموزش عالي، بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي و كشاوري. تقدير و تشكر از وزراي محترم معادن و فلزات و نيرو

 

حسین سبحانی نیا ـ بسم الله الرحمن الرحیم . “قل انما اعظکم بواحده ان تقوموالله مثنی و فرادی”.
میلاد مبارک منجی عالم بشریت، پیامبر رحمت، حضرت ختمی مرتبت رسول گرامی اسلام و فرزند والا مقامش امام به حق ناطق، حضرت ابو عبدالله، جعفر الصادق بر امام بزرگوار امت و امت ایثارگر امام و شما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مبارک باد.
در پایان هفته پر برکت وحدت ابر سخاوتمندی باشیم تا بارش محبت و الفت را در پهن دشت دلها ببارانیم و سنبل انسانیت را در عمق جان ها بروبانیم. ایجاد نعمت اخوت را کوشا باشیم و به ندای منادی “فاصبحنم بنعمته اخواناً” گوش جان فرا دهیم و در خاموش ساختن فریادهای نکبت بار تفرقه و تشنت که هم امت را و هم تفرقه افکن را یکجا در کام خود فرو می برد همدست و هم داستان شویم و تاریخمان را مروری دوباره و چند باره کنیم که ریشه شکست گذشتگان ما در چه بوده و با عبرت گرفتن از تاریخ پیشینیانمان اعتصام بحبل الله را در میدان های گفتار و کردار ” جمیعاً” آویزه گوش ساخته و تفرقه و جدائی را فرذاموش کنیم.
و اما نکته دیگر آن که در مقطع حساس یازسازی کشور قرار گرفته ایم. تجربه تاریخی کشورهای در حال رشد جهان نشان می دهد که اکثراً وابستگی ها در چنین شرایطی برای آنها پیش آمده است. لذا تدبیر، تعقل، احتیاط، و استفاده از حداکثر امکانات بالفعل و بالقوه مادی و معنوی کشور، شرط اساسی حفظ استقلال نظام است. در تاریخ یازدهم مهر ماه حضرت امام در پاسخ به نامه سران سه قوه و آقای نخست وزیر ضمن مشخص نمودن خطوط کلی بازسازی کشور مطالب بسیار مهمی را بیان فرمودند که بازنگری در فرمایشات حضرت امام عبارت بودند از:
تلاش های مربوط به رشد و توسعه کشور در زمان بازسازی.
تقویت بنیه دفاعی کشور.
رسیدگی به خانواده معظم شهداء، جانبازان ، اسراء و مفقودین جنگ تحمیلی.
تأمین رفاه نسبی برای تمامی مردم.
بسیار روشن است که بی توجهی و یا کم توجهی به هر یک از امور ذکر شده تبعات سوء جبران ناپذیری را برای کشور بدنبال خواهد داشت.
و در این راستا باید از هر گونه تنگ نظری، سخت گیری، بی اعتنائی به مردم و خود محوری پهیز و با افراد خاطی به صورت جدی برخورد شود. در باب تجارت خارجی و مشارکت مردم و پرهیز از دولتی کردن همه امور این اولین باری نیست که از طرف حضرت امام بطور صریح به مسوولین اجرایی کشور تذکر داده می شود. در این جا به قسمتی از پیام ۲۲ بهمن ۱۳۶۳ حضرت امام اشاره می کنم.
“دولت چنانچه کراراً تذکر داده ام بی شرکت ملت و توسعه بخشهای خصوصی ج.شیده از طبقات محروم مردم و همکاری با طبقات مختلف مردم با شکست مواجه خواهد شد، کشاندن امور به سوی مالکیت ئدولت و کنار گذاشتن ملت، بیماری مهلکی است که باید از آن احتراز شود.” و در این یکی دو ماهه اخیر دو سه بار بر این امر تأکید فرموده اند. که امروز کشورهای چپ رو و تند هم به اشتباه خود واقف شده اند و سیاست درهای باز را تعقیب و به مردم بیشتر بهاء می دهند و یا اگر ملت ما در فعالیتهای اقتصادی خود احساس امنیت جانی و مالی، و آبروئی کند احتیاج به سرمایه گذاری خارجی نداریم.
سؤال من این است که با این بیانات روشن و صریح چرا تا کنون اقداماتی صورت نگرفته ؟ ایا واقعاً آنهایی که در این را سنگ اندازی می کنند دلسوزتر از امام به انقلابند؟ و در شرایطی که باید از همه امکانات مردمی برای بازسازی کشور استفاده شود القاء بحث های انحرافی از جمله مسئله نقدینگی موجود در بخش خصوصی چه معنایی دارد؟
و اما در زمینه سیاست خارجی: یکبار دیگر مواضع جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست نه شرقی و نه غربی به صراحت در فرمایشات حضرت امام مورد تأکید قرار گرفته و عدول از این سیاست را خیانت به اسلم و مسلمین دانسته و باعث زوال عزت و اعتبار و استقلال کشور و ملت اعلام می کنند.
علاوه بر این مشی کلی حضرت امام وظیفه مردم قهرمان ایران را حفظ خشم و کینه انقلابی و مقدس در سینه ها و به کارگیری شعله های ستم سوزان برخاسته از این خشم و کینه را علیه شوروی و آمریکا و اذناب آنان تا برپایی پرچم اسلام ناب محمدی بر بام همه عالم و وراثت مستضعفان و پابرهنگان و صالحان بر زمین مشخص می فرمایند.
و اما در بعد اقتصادی: حضرت امام با تأیید بازسازی مراکز صنعتی، برای خودکفایی کشاورزی نه تنها اولویت قائل می شوند بلکه آن را مقدمه استقلال و خودکفایی کشور می دانند. بخش کشاورزی به لحاظ وسعت و اهمیت آن در بخش اقتصاد مملکت از حساسیت فراوانی برخوردار است. در این بخش حدود ۵۰ درصضد نیروی انسانی جامعه حضور فعال دارند و بیشتر امکانات طبیعی در این بخش از اقتصاد کشور است.
کشاورز ی با توجه به اهمیت و وسعتی کمه دارد به عنوان محور توسعه،اقتصاد کشور در برنامه های زمان بندی شده دولت در نظر گرفته شده و این محور بودن نه به دلیل وسعت و اهمیت آن و نه به لحاظ در برگیری نیروی انسانی و منابع طبیعی فراوان بلکه به این علت است که می خواهیم به استقلال اقتصادی برسیم، از نظر فرآوردهای زراعی و دامی خودکفا شویم، ایجاد اشتغال کنیم به بخش صنایع از لحاظ تهیه و تأمین مواد اولیه کمک نمائیم و بالاخره از مهاجرت روستائیان به شهرها و جذب آنان در قطب های صنعتی و واقع شدن در عداد عناصر مصرف کننده جلوگیری نماییم.
مسأله روستا و علل مهاجرت روستایی ابعاد مختلفی دارد که نبودن امکانات رفاهی، راههای ارتباطی، کمبود بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، عدم تأمین مایحتاج با قیمت عادلانه، بالا بودن هزینه تولید، پایین بودن قیمت فرآورده های زراعی نسبت به سایر محصولات، جاذبه های کاذب شهری، تاز جمله عواملی هستند که سبب می شود روستایی میل و رغبت ماندن در ده را از دست بدهد و این دردی است که در جامعه باید در پی درمان آن بود. متخصصان امور وصاحب نظران باید به فکر چاره اساسی باشند.
از جمله عواملی که می تواند در زمینه کاهش مهاجرت روستائیان مؤثر بیاشد و باید لبه آنها توجه خاصی مبذول شود ذیلا فهرست وار اشاره می شود:
۱. استفاده صحیح و منطقی از کاربرد پولی و اعتبارات تخصیصی.
۲. تجهیز منابع اعتبار دهنده مانند بانک کشاورزی و تطهیر این مراکز از نیروهای ناهماهنگ با انقلاب.
۳. کنترل قیمت و ایجاد تعادل بین نرخ تولیدات.
۴. جلب اطمینان روستائیان از خرید محصولات آنان.
۵. کم کردن تشریفات اداری.
۶. جلب اطمینان افراد برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی.
۷. تذمین نیروهای متخصص جهت خدکمت و راهنمایی روستائیان.
۸. بیان واقع و پرهیز از ارائه آمار و ارقام ساختگی به منظور دست یابی به یک سیاست اصولی و برنامه ریزی منطقی.
و اما تذکراتی به مسئولین اجرایی کشور:
۱. به وزارت نفت به خاطر تسریع در اجرای پروژه گاز رسانی شهرستان نیشابور تذکر می دهیم.
و در این جا از کالیه مسئولین اجرایی کشور تقاضا می کنم با مردم صادقانه برخورد نمایند و بخاطر حفطظ موقعیت و وجاهت خودشان وعده های غیر عملی و سر خرمن به مردم ندهند و چنانچه اجرای پروژه و یا طرحی به دلائلی در توانشان نیست صریح با مردم در میان بگذارند قطعاً مردم فداکار ما اگر مسئولین صداقت ببینند بیش از این حاضرند مشکلات و تنگناها رال پپذیرا باشند.
وزارت نفت تا کنون حداقل سه مرتبه بصورت کتبی طرح گازرسانی نیشابور رتا به ما اعلام و ما با مردم در میان گذاشته ایم و متأسفانه هر سه بار به دلایلی خلف وعده نموده است. حرف ما این است که اگر مشکلات و کمبودها مطرح است باید برای همه مملکت باشد نه آن که تهران و مراکز استانها مستثنی از کمبودها باشند.
لذا انتظار مردم حوزه انتخابیه ام از مسئولین وزارت نفت این است که به آخرین وعده داده شده هر چه زودتر جامه عمل بپوشانند و بیش از این مردم را به خاطر بدقولی هایشان به مسئولین و دستگاه های اجرایی بدبین نکنند.
۲. به وزارت پست و تلگراف و تلفن به خاطر افزایش بیش از حد قیمت واگذاری تلفن و دریافت مبلغ بالایی به عنوان خودیاری و وجود تبعیض در مناطق شهری و روستایی تذکر می دهم و یادآور می شوم که دریافت مبلغ مساوی برای یک خط تلفن نیمه خودکار (که به وسیله اپراتور با خارج از شهر تماس برقرار می شود) با یک تلفن خودکار که ارتباط بین المللی نیز دارد عادلانه نیست.
۳. از وزارت خانه های علوم و آموزش عالی، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و کشاورزی تقاضا می کنم با توجه به قدمت تاریخی، فرهنگی شهرستان نیشابور و وجود استعدادهای فراوان در آنحا نسبت به تأمین مراکز آموزش عالی از قبیل دانشکده های پزشکی، کشاورزی، دامپزشکس و انتقال شعبی از دانشگاه فردوسی مشهد به نیشابور اقدام جدی به عمل آورند.
در پایان از وزارت معادن و فلزات و مسئولین شرکت ملی فولاد به خاطر امنتخاب به حق دشت نیشابور برای احداث مجتمع فولاد خوزستان و از وزارت نیرو به خاطر شروع به کارهای اجرایی نیروگاه هزار مگاواتی برق نیشابور تشکر و تقدیر نی کنم. والاسلام علیکم و حمه الله و برکاته.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*