۞ چرا سامانه خدمت :
سامانه خدمت ، راهکاری است برای تکریم مردم عزیز برای تسهیل در اخذ راهنمایی و مشاوره ، خدمات غیر حضوری و ارتباط در این ایام که به واسطه کرونا ضرورت دارد بیشتر از پیش با استفاده از فضای مجازی این مسائل گسترش یابد | اپلیکیشن خدمت ، راهکاری است برای تسهیل ارتباط با دکتر سبحانی نیا

موقعیت شما : صفحه اصلی » نطق پیش از دستور
  • شناسه : 329
  • 07 فروردین 1398 - 1:47
  • منبع : رورزنامه رسمي
سخنرانی در هفتاد و هشتمین کنفرانس بین المجالس در نیکاراگوا “هوانا” پیرامون نقاط بحرانی عالم از جمله: فلسطین، لبنان، مدیترانه و جنگ ایران و عراق
چهارشنبه 9/2/1366

سخنرانی در هفتاد و هشتمین کنفرانس بین المجالس در نیکاراگوا “هوانا” پیرامون نقاط بحرانی عالم از جمله: فلسطین، لبنان، مدیترانه و جنگ ایران و عراق

چهارشنبه 9/2/1366 سخنراني در هفتاد و هشتمين كنفرانس بين المجالس در نيكاراگوا "هوانا" پيرامون نقاط بحراني عالم از جمله: فلسطين، لبنان، مديترانه و جنگ ايران و عراق

بسم الله الرحمن الرحیم
اقای رئیس، نمایندگان محترم
مشکل است که بتوان در یک صحبت کوتاه چهار موضوع مهم را که کانونهای اصلی تشنج را در حال حاضر در جهان تشکیل می دهند، یک جا مورد بررسی قرار داد.
به نظر ما این اشکال در پیشنهاد اولیه برای طرح موضوعات مختلف و بعضاً غیر مرتبط با یکدیگر در یک ماده از دستور کار کماکان باقی است. هر یک از مسائل فلسطین، لبنان، مدیترانه و جنگ ایران و عراق، برخوردار از طبیعت و ماهیت جداگانه ای است و به همین علت در همه مجامع بین المللی به طور مستقل مورد بررسی قرار می گیرد . ادغام این چهار مسئله مهم در یک موضوع واحد از دستور کار ارائه مواضع جامع و راهگشا در قبال هر یک از آنها را دش.وار می سازد علیرغم این مشکل هیئت پارلمانی ج.ا.ا تلاش نموده است در قطعنامه پیشنهادی خود برای این موضوع از دستور کار مواضع و تلاشهایی را که مورد قبول مجامع بین المللی و اجماع کشور ما بوده و می تواند در جهت معضلات مفید واقع شود مطرح نماید.
بی تردید مهمترین و پیچیده ترین مشکل در خاورمیانه مسئله ادامه اشغال خاک فلسطین و سایر سرزمینهای اسلامی توسط رژیم اسرائیل است. بی اعتنائی کامل این رژیم نسبت به مواضع سازمان ملل متحد جنبش عدم تعهد سازمان کنفرانس اسلامی و سایر مجامع بین المللی از جمله همین اتحادیه بین المجالس بیانگر این واقعیت است که برای حل این مسئله ارائه راه حلهای صلح آمیز نمی تواند کافی باشد. مقاومت مردم فلسطین و ادامه مبارزه علیه تصرف غیر قانونی سرزمینهای این مردم بهترین تضمینی است که برای احقاق حقوق فلسطینیان وجود دارد.
متاسفانه حرکات سازشکارانه برخی کشورهای عرب و اسلامی در سالهای اخیر باعث شده است که وضعیت در جهت تثبیت رژیم غیر قانونی اسرائیل متمایل شود. از سوی دیگر ادامه حمایت های همه جانبه کشورهای غربی بویژه آمریکا از اسرائیل و سیاستهای آن به یک راه حل نهائی را که متضمن حقوق پایمال شده مردم مسلمان فلسطین باشد، بسیار دشوار کرده است. ما از کلیه پارلمانها و دولتها می خواهیم که تمامی تلاش خود را در جهت وادار نمودن اسرائیل به خروج تز کلیه سرزمینهای اشغالی بسیج نمایند.
جنایات و اعمال وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه ساکنین سرزمین های اشغالی و اقدامات این رژیم در جهت تغییر وضعیت تاریخی، فرهنگی و مذهبی فلسطین و به ویژه پایتخت آن که قدس شریف می باشد، محکوم گردد. ما از مبارزات مردم مسلمان فلسطین برای اعاده حقوق خود و ایجاد یک دولت مستقل در تمامی سرزمین فلسطین و اعاده سایر سرزمین های اشغالی حمایت قاطع و همه جانبه می نماییم.
خوشبختانه آنچه رژیم اسرائیل قصد تحمیل به مردم لبنان داشت با مقاومت و پایداری مسلمانان این کشور عقیم و بی نتیجه ماند.
اسرائیل تصور می کرد که با اشغال خاک لبنان در ۱۹۸۳ خواهد توانست دامنه تسلط خود را به این سرزمین گسترش دهد و گام بزرگی در جهت نیل به هدف اشغال تمامی سرزمین مسلمانان از نیل تا فرات بردارد. این تنها اقدامات متهورانه مسلمانان لبنان بود که توانست بر این آرزوی واهی خط بطلان بکشد.
در عین حال هنوز لبنان در مشکلات ناشی از اشغال اسرائیل گرفتار است. خسارات عظیمی که بر مردم لبنان تحمیل گردید، می باید توسط اسرائیل جبران گردد. ما ادامه حضور نیروهای اسرائیلی را در قسمتی از خاک لبنان محکوم نموده، اقدام در جهت خروج فوری این نیروها را مسئولیت بین المللی همه کشورها می دانیم. از سوی دیگر ادامه رقابت های شرق و غرب در نظامی کردن مدیترانه و حضور متناوب ناوگانهای ابرقدرت ها در این منطقه و استقرار پایگاه های خارجی، این نقطه را به کانون دائمی تشنج مبدل کرده است. با تجاوز علیه قلمرو آبی و خاکی کشورهای این منطقه که بر خلاف تمام موازین و اصول بین المللی صورت گرفته، می باید با قاطعیت برخورد شود. تلاش برای تبدیل مدیترانه به منطقه صلح و عاری از سلاح های هسته ای و خارج کردن پایگاه های نظامی می تواند در تضمین صلح، ثبات و امنیت منطقه تأثیری جدی بر جای گذارد. در ایم میان مساله جنگ تحمیلی طبیعتاً بیشترین اهمیت را برای هیات پارلمانی و اینجانب داراست. جنگی که به هدف سقوط و تجزیه ایران توسط رژیم عراق در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ آغاز گردید و موجب خسارات مالی و جانی غیر قابل جبران بر مردم هر دو کشور شد، متاسفانه مجامع بین المللی و از جمله سازمان ملل متحد در همان ابتدای جنگ به نحوی عمل کردند که تجاوز را تشویق نموده و در نتیجه در مسئولیت ادامه جنگ خود را شریک ساختند. اولین قطعنامه شورای امنیت در شرایطی صادر شد که قوای متجاوز بخش وسیعی از خاک ایران و شهرهای مهم آن را در اشغال داشتند. این قطعنامه نه تنها به مسئولیت جنگ اشاره نکرد بلکه حتی بازگشت نیروهای اشغالگر به مرزهای بین المللی را نیز خواستار نشد. بدین ترتیب بر چجمهوری اسلامی ایران ثابت شد که برای صیانت از حاکمیت، امنیت و تمامیت ارضی خود تنها می تواند بر نیروهای پایداری و استقامت مردم خود تکیه نماید.
امروز رژیم عراق دچار ضعف عمیق نظامی است و ناگزیر تقاضای آتش بس می نماید. عراق با این تقاضا تنها قصد دارد برای ترمیم ارتش شکست خورده خود فرصتی بیابد تا دوباره برای حمله به خاک ایران و تعقیب اهداف تجاوزکارانه خود آماده شود بدیهی است که ما چنین فرصتی را به عراق نخواهیم داد. از سوی دیگر رژیم عراق در طول جنگ تحمیلی کلیه مقررات و قوانین بین المللی رمربوط به جنگ را مورد نقض صریح قرار داده است. بیانیه ۲۱ مارس ۱۹۸۶ شورای امنیت کاربرد مستمر سلاح های شیمیائی توسط رژیم عراق را به شدت محکوم نمود.
بیانیه های ۲۲ دسامبر ۱۹۸۶ و ۱۶ ژانویه ۱۹۸۷ شورای امنیت حملات عراق علیه شهرها و مناطق مسکونی را توسعه و ادامه جنگ دانست. علاوه بر این قطعنامه های شورای امنیت و بیانیه های دبیر کل .و روسای شورا دائماً موضوع حملات علیه کشتی های غیر نظامی در خلیج فارس را تقبیح کرده اند. سازمان ایکائو نیز در چند قطعنامه اقدام علیه امنیت هواپیمائی غیر نظامی توسط رژیم عراق را مورد بازخواست قرار داده است.
علیرغم همه این تلاشها و مواضع بین المللی، نقض مقررات بین المللی توسط عراق، همچنان ادامه دارد.
دبیر کل سازمان ملل در طرح ۸ ماده ای خود این مسالهرا به دقت مورد توجه قرار داد. طرح جدید دبیر کل نیز مشتمل بر مواردی راجع به نقض مقررات بین المللی و موارد دیگری در مورد مسئولیت جنگ و پرداخت خسارات است و ما این جهت گیری جدید توسط سازمان ملل را مثبت تلقی می نمائیم.
والسلام

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*